czwartek, 11 luty 2016 11:33    Imieniny : Bernadetty, Marii, Olgierda  
Aktualności

Obraz English version


Wnioski
wniosek.jpg
Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2015
urna.jpg
Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubelskim

Projekty Unijne
Obraz
Program Aktywności Samorządowej
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Konopnica
studium.jpg
Atlas Gminy Konopnica
Mapa Gminy Konopnica z podziałem na sołectwa
ikona.jpg
Miejscowy Plan Zagospodarowania
Zasłużony dla Gminy Konopnica
preview.jpg
LGD

STOWARZYSZENIE PRACOWNIA TWÓRCZYCH DZIAŁAŃ
Rozkład jazdy MPK w Gminie Konopnica
logo_mpk.jpg
Aeroklub Lubelski
Obraz
Licznik odwiedzin
gości: 2226234

image image
Obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
„Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości
i nie może być wymazana z pamięci Europy”                                                               
                                                            Jan Paweł II
19_50.jpg

KATYŃ

PAMIĘTAJMY...

1940-2010

 

W piątek, 30 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich, odbyły się obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysowie, przedstawiciel lubelskiego Kuratorium Oświaty, Komendant Straży Pożarnej oraz dzieci, młodzież i mieszkańcy Zemborzyc pragnący oddać cześć bohaterom.

Pani Dyrektor Anna Obara serdecznie powitała zgromadzonych gości  oraz podziękowała im za przybycie oraz chęć uczczenia pamięci tych, którzy zginęli walcząc za Ojczyznę.

Uroczystości rozpoczęła msza, odprawiona w intencji ofiar Katynia przez ks. Witolda Gąciarza z parafii pw. Św.Marcina.  Kolejnym elementem obchodów była uroczysta akademia, która została przygotowana przez dzieci pod kierunkiem p. Anny Miciuły i p. Anny Piszczatowskiej. Podczas występu uczniowie przybliżyli uczestnikom spotkania tragiczne losy jeńców wojennych zamordowanych przez wojska sowieckie w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego. Obchody miały szczególny charakter. Uczestnicy wspominali nie tylko oficerów pomordowanych w 1940 roku, ale także tych, którzy zginęli trzy tygodnie wcześniej, 10 kwietnia 2010 roku, lecąc oddać hołd pomordowanym. Akademia zakończyła się odśpiewaniem Roty przez wszystkich  zebranych.

Po części artystycznej przyszedł czas na wystąpienia naszych Gości. Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Kuratorium Oświaty – Pan Wizytator Janusz Rećko, który podziękował przybyłym za pamięć o bohaterach i zwrócił szczególną uwagę na to, jak ważna jest ta pamięć wśród najmłodszych. Następnie krótkie przemówienie wygłosił Pan  Ryszard Łoziński - Kronikarz Zemborzyc, przybliżając zebranym historię niewoli państwa polskiego. Po nim głos zabrał Wójt Gminy Konopnica - Pan Mirosław Żydek, który również zwrócił uwagę zebranych na fakt, iż żyjemy w wolnej Polsce i o wydarzeniach katyńskich możemy mówić jawnie, bez strachu. Poprosił zebranych, zwłaszcza młodzież, o dochowanie pamięci o pomordowanych Polakach.


Mały poczęstunek dla gości zakończył uroczystość.

Udział dzieci w obchodach był znacznie szerszy, na co dowodem jest ich uczestnictwo w konkursach, które odbyły się wcześniej. Uczniowie, po zapoznaniu się z tematyką związaną ze zbrodnią katyńską, wzięli udział aż w czterech konkursach: wiedzy o Katyniu, konkursie poetyckim, plastycznym oraz multimedialnym. Prace uczniów zostały wystawione w gablocie, natomiast dzieci, które napisały wiersze, odczytały swoje prace.

Obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej stały się ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Pozwoliły, by prawda o tych tragicznych wydarzeniach była obecna w świadomości społeczności szkolnej. Zarówno konkursy przeprowadzone w kwietniu,  jak i same piątkowe obchody, przyczyniły się do tego, by nawet najmłodsi uczniowie zapoznali się ze zbrodnią popełnioną przez Związek Radziecki.

Można mieć nadzieję, że te i podobne uroczystości sprawią, że prawda Katynia nie będzie wymazana z pamięci Europy i świata.
 
wstecz   dalej »
image

Urząd Gminy Konopnica
Kozubszczyzna 127 A
21-030 Motycz

telefon.gif
Tel.(81)503 10 81
(81)503 10 19
Fax(81)503 10 82

NUMER KONTA
07 8735 0007 4000 0008 2000 0010
NIP 7132362459
REGON 000537935

Godziny pracy :

 Pn.- 7.30-15.30
Wt.- 7.30-16.00
Śr.- 7.30-15.30
Czw.- 7.30-15.30
Pt.- 7.30-15.00


dziennik_ico.png
monitor_ico.png
regiopedia.jpg 
Dom Kultury w Motyczu
Echo Konopnicy
Szkoły Gminy Konopnica
Szkoła w Konopnicy
Szkoła w Motyczu
Szkoła w Stasinie
Szkoła w Zemborzycach
Szkoła w Radawcu Dużym
Gimnazjum w Radawczyku Drugim
Ośrodek Pomocy Społecznej
ops_logo.jpg
Karta Dużej Rodziny
Galeria zdjęć
Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
Szlak rowerowy Gminy Konopnica

(C) 2016 Oficjalny serwis gminy Konopnica